Mnichov a zámky Bavorska

Mnichov a zámky Bavorska

Mnichov (německy München) je hlavní město Bavorska, které leží v podhůří Alp na řece Isar a s 1,4 miliony obyvatel je to třetí největší město v Německu (po Berlíně a Hamburku). Významné průmyslové, dopravní i finanční středisko s mnoha vysokými školami, je sídlem arcibiskupa a mnoha muzeí a galerií. Patří k nejbohatším a nejrychleji se rozvíjejícím městům v Německu, v neposlední řadě známým i pivními festivaly Oktoberfest. V Mnichově sídlí ústředí mnoha velkých průmyslových podniků, bank a pojišťoven, které sem zčásti přesídlily z rozděleného Berlína. Mezi největší patří automobilky BMW a MAN, koncern Siemens, Linde AG a pojišťovny Allianz SE a Münchener Rückversicherung. Je zde velké množství informatických firem (IT) a vůbec high-tech, například biotechnologie.

Středem historického města je Mariánské náměstí (Marienplatz) s mariánským sloupem, starou a novou radnicí. Zde se křižují linky podzemní a příměstské dráhy. Mezi další památky patří:
• Kostel Panny Marie (Frauenkirche), mohutná pozdně gotická trojlodní hala z 15. století se dvěmi věžemi v průčelí, stojí severozápadně od Mariánského náměstí a tvoří charakteristickou siluetu města.
• Kostel Sankt Peter s věží v průčelí na stejnojmenném náměstí stojí na místě nejstarší mnichovské stavby. Původně románská stavba byla v barokní době zcela přestavěna.
• Kostel svatého Ducha na náměstí Viktualienmarkt je pozdně gotická trojlodní hala ze 14. století, v baroku přestavěná. Kostel Nejsvětější Trojice (Dreifaltigkeit), barokní stavba z roku 1718 podle plánů italského architekta G. A. Viscardiho.

V této části Bavorska můžete navštívit řadu středověkých zámků, jako Neuschwanstein, Hohenschwangau, Linderhof. Nejbližší z nich se nacházejí jen 130 km od Mnichova, proto cestování do tohoto města můžete lehce spojít s návštěvou zámků

Zpět k seznamu