Drážďany

Drážďany

Drážďany (německy Dresden) jsou zemské hlavní město (Landeshauptstadt) Svobodného státu Sasko (Freistaat Sachsen). Nalézá se zde sídlo zemské vlády (Landesregierung), zemského sněmu (Landtag), jakož i další zemské úřady. Město má více než 525 000 obyvatel, disponuje postavením městského okresu (Kreisfreie Stadt) a je sídlem vládního obvodu Drážďany (Regierungsbezirk Dresden). Město tvoří jádro stejnojmenné metropolitní oblasti, v níž žije na 750 000 obyvatel a jež je hospodářsky nejsilnějším regionem na území východního Německa.

Drážďany leží na řece Labe (Elbe) mezi východními výběžky Krušných hor, Lužickými horami a Labskými pískovci. 63% plochy města tvoří zeleň. Díky své přírodní poloze a svému baroknímu půvabu s mediteránním nádechem je město nazýváno polabskou Florencií. Průměrná roční teplota v centru města je 9,9 °C, což řadí Drážďany k nejteplejším městům Německa. Na okraji města bývá zpravidla o 1-2 °C chladněji.

Ve městě vznikla v novověku řada barokních, klasicistních a historizujících budov, které svým významem přesahují hranice spolkového státu Sasko. Mezi nejvýznamnější stavby patří například Zwinger (původně zamýšlené nádvoří nového zámku, který ale nebyl nikdy postaven), římskokatolická Katedrála Nejsvětější Trojice, známá jako Hofkirche, monumentální protestantský Kostel Panny Marie (Frauenkirche) se čtvercovým půdorysem, Taschenbergpalais či Saská státní opera Semperoper. Světoznámá muzea se nacházejí v areálu renesančního Rezidenčního zámku (Residenzschloss), který hostí různé sbírky saských kurfiřtů a králů. Nalézá se zde největší klenotnice v Evropě - Grünes Gewölbe, dále pak Zbrojnice (Rüstkammer), kabinet s mědiryty (Kupferstichkabinett) či mincovní kabinet (Münzkabinett). V areálu Zwingeru se kromě Obrazárny Staří mistři (Gemäldegalerie Alte Meister) a sbírky porcelánu (Porzellansammlung) nalézá i Matematicko-fyzikální salon (Mathematisch-Physikalischer Salon). V Albertinu se nachází Obrazárna Noví mistři (Galerie Neue Meister).

Zpět k seznamu